BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

4.12.2015 | Dni Kultury Macedońskiej

Dni Kultury Macedońskiej organizowane w OiFP 4-5 grudnia 2015 przy współpracy z Ambasadą Republiki Macedonii przybliżą mieszkańcom Podlasia urok tego na pół europejskiego, na pół azjatyckiego państwa, którego stolica Skopje uważana jest przez wielu za kwintesencję bałkańskości.

W programie dwudniowego spotkania: degustacja potraw macedońskich, występ zespołu Sarakina oraz pokaz filmów.

4 grudnia | piątek

18.00 - oficjalne otwarcie przez panią Ambasador Macedonii
18.20 - koncert zespołu Sarakina
19.00 - degustacja win i przekąsek macedońskich
19.40 – pokaz filmu „Posterunek graniczny”, reż. Rajko Grlić, Macedonia 2006, 90 min.

5 grudnia | sobota

16.00 – pokaz filmu „Dzieci słońca”, reż. Ran Tal , Macedonia 2007, 52 min.
17.00 - pokaz filmu „Trzecia połowa”, reż. Darko Mitrevski, Macedonia 2012, 113 min.

 

posterunek graniczny„Posterunek graniczny” (Karaula) – film fabularny z 2006 roku produkcji chorwacko-serbsko-słoweńsko-macedońsko-bośniackiej w reżyserii Rajko Grlića. Akcja rozgrywa się w Jugosławii, na posterunku wojskowym strzegącym granicy jugosłowiańsko-albańskiej. Żołnierze nudzą się i czekają na koniec służby, licząc dni do chwili, gdy na dobre zrzucą mundury. Jest wiosna 1987 i nawet nie przychodzi im do głowy, że wkrótce znów je włożą i pójdą na wojnę. To ostatnie dni w kraju zwanym Jugosławią. Film opowiada o ludziach w przededniu tragedii. Jak żyli ci, którzy mieli za kilka miesięcy zamienić się w żołnierzy, uchodźców, ofiary i zbrodniarzy. Czego naprawdę pragnęli? Jak wyglądała ich codzienna egzystencja zagrożona wojną i kim byli ci, którzy pozwolili tak szybko i tak łatwo zaszczepić sobie w umysłach wojnę?

 

children of the Sun kopia„Dzieci słońca” (Children of the Sun) – film dokumentalny z 2007 roku produkcji izraelsko-amerykańskiej w reżyserii Rana Tala. To historia pierwszych pokoleń, które urodziły się i dorosły w kibucu, jednej z najbardziej znanych instytucji izraelskich. Obecnie istnieje ich na świecie około trzystu. Pracuje w nich ponad 3% aktywnej zawodowo ludności Izraela. Pierwsze dzieci w kibucach urodziły się pod koniec lat dwudziestych. Nazywano je "dziećmi słońca". Ich rodzice z Europy przyjechali do Palestyny, by stworzyć lepszy świat, w którym tradycyjną rodzinę zastępuje wspólnota. Film zmontowano z archiwalnych nagrań amatorskich wykonanych miedzy 1930 a 1970 rokiem. Sam reżyser urodził się w kibucu. W filmie występują jego bliscy, którzy sami rozpoznając siebie na starych taśmach, przywołują wspomnienia i kreślą losy tych, którzy dzielili z nimi życie w komunie. To autentyczny i pełen refleksji obraz, a także sentymentalna podróż przez życie bohaterów, którzy po latach odnoszą się do idei, które przeminęły.

 

The Third Half„Trzecia połowa” (Treto poluvreme) – dramat historyczny z 2012 roku produkcji macedońsko-czesko-serbskiej w reżyserii Darko Mitrevskiego Zdeterminowany do stworzenia najlepszego zespołu piłkarskiego w kraju, Dimitrije angażuje niemieckiego trenera Rudolpha Spitza, aby ten pomógł zbudować macedoński dream-team. Jednak w chwili kiedy nazistowskie czołgi w 1941 r. wjeżdżają do miasta, a lokalna piękność Rebeka ucieka z piłkarską gwiazdą, wszystkie plany Dimitrija biorą w łeb. Oparta na faktach opowieść o trenerze piłki nożnej, niemiecko-żydowskiego pochodzenia, który doprowadził drużynę macedońską do tytułu mistrza w nazistowskiej lidze piłki nożnej!

 

Współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. W piątek 4 grudnia wstęp za okazaniem wejściówki dostępnej od 30 listopada w kasie OiFP.
Miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska ul. Odeska 1.

children of the Sun kopia

Źródło